Diyabet Hastalarının Şikayetlerini Ortadan Kaldıran Giyilebilir Tens Cihazı

Diyabet hastalarının ayaklarında oluşan karıncalanma ve yanma şikayetlerini ortadan kaldıran giyilebilir tens cihazı geliştirildi.

Erciyes Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda diyabet hastalıklarında ayaklarda oluşan karıncalanma ve yanma şikayetlerini yok edecek giyilebilir tens cihazı geliştirildi. Özel ayak tabanlığı tasarımı ile ayakkabının içine yerleştirilebilen cihaz sayesinde artık diyabet hastalarının hayatı daha kolay olacak.

Giyilebilir Tens Cihazı Nasıldır ve Özellikleri Nelerdir?

Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Muzaffer Kanaan Sanotek adlı kurduğu şirkette diyabet hastalarını türlü şikayetlerden yakındığını fark ederek onlara bir çözüm bulmak için ayakkabı içine giyilebilir bir cihaz tasarladı. Tens cihazının bütün fonksiyonlarını tek başına yerine getirebilen tabanlık sayesinde hastalar bir tek yere bağlı kalmadan her yerde tedavi olabiliyorlar.

Diyabet hastalığı artık çok genç yaşlarda bile görülebiliyor. Diyabetli tüm hastalar ayaklara batma, yanma gibi rahatsızlık veren ve yaşam kalitesini düşüren sorunlarla uğraşıyor. Diyabetin iki çeşit alternatif tedavisi bulunuyor. Bunlardan birincisi ilaç tedavisi ikincisi de ayak tabanına verilen elektroşok yöntemi ile tedavidir. İlaç ile tedavi olan hastalarda ilacın birçok yan etkisi görülüyor. Bu yüzden ikinci yöntemde ise hasta yan etkilere maruz kalmadan her durum ve koşulda sadece ayak tabanlığı ile tedavi görebiliyor. Teknolojinin ilerlemesi ve gelişmesi sağlık konusuna da ilham veriyor.

TÜBİTAK 1512 Girişimcilik Destek Programı kapsamında verilen destek ile bu ayak tabanlığının bütün diyabet hastalarına ulaştırılması planlanıyor. Normalde tens cihazları hastane ortamında ve evlerde hastanın hayata uyum sağlamasını engelliyor ve günlük aktiviteyi kısıtlıyor. Ancak bu tens cihazı giyilebilir olunca hasta her ortamda özgürce gezebiliyor ve yaşamına sorunsuz bir şekilde devam edebiliyor.

Diyabet konusunda uzman profesörler diyabet hastalığının ilerleyen dönemlerde böbrekleri ve gözleri de etkileyebileceğini söylüyor. Yapılan araştırmalara göre dünya üzerinde yaklaşık 600 milyon kişinin diyabet hastalığına yakalanacağını öngörülüyorlar. Ancak geliştirilen teknolojik ürünlerin hastalıkların önceden tespitinde ve önlem alınmasında yararlı olacağı görülüyor.

Giyilebilir Tens Cihazının Yan Etkileri Var Mıdır?

Ayakkabı içine konulan ayak tabanlığının içinde düşük elektroşok dalgaları olduğu için herhangi bir yan etkisi bulunmuyor. Aksine hastaları oldukça rahatlatıyor ve şikayetlerini azaltıyor. Diyabetli hasta bu ayakkabı sayesinde özgür olarak hem tedavi oluyor hem de istediği gibi yaşamını sürdürme imkanına sahip oluyor.

İlgili Haberler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. TamamDetay