Felç Nasıl Fark Edilir Ve Kötü Etkileri Nasıl Önlenir?

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, en ölümcül hastalıklar ve bozukluklar listesinde felç üçüncü sırada yer almaktadır. Ne yazık ki, çoğu felç artık son ana kadar kadar fark edilemiyor.

Felç belirtilerini gözlemleyerek bir hayatın kaybedilmesini nasıl önleyebileceğinizi öğrenmek için bu yazımızı mutlaka okuyun.

Doktorlar iki tip felç tanımlar: hemorajik inme ve damar tıkanıklığının neden olduğu iskemik inme.

Bir iskemik inmenin farklı semptomları olmayabilir ve kolayca farkedilemez.

İstatistiklere göre, felcin % 80’i iskemik tiptedir. Bu inmeli hastaların% 37’si ölmekte, inme geçirenlerin% 31’i sürekli bakım gerektirmektedir ve% 20’si daha sonra kendi başlarına yürüyememektedir.

İnme sırasında ne olur?

Bir iskemik inmenin en yaygın nedeni, beynin belirli bir kısmında kan akışını engelleyen bir pıhtı veya bir spazmdır. Pıhtılaşmış damar etrafındaki doku şişer ve kafatasındaki boşluk sınırlıdır. Kafa içi basınç artar ve bir baş ağrısı görünür.

Tüm beyin yüksek basınçtan mustarip. İnme sırasında, bir kişinin kolları ve bacakları hareket etmeyi bırakabilir, bir kişi koordinasyonunu kaybedebilir veya duyma veya konuşma yeteneğini kaybedebilir. Bazı durumlarda, hatta halüsinasyonlar mümkündür.

Bir süre sonra, kan, komşu arterlere ve damarlara akar ve şişme, baş ağrısıyla birlikte kaybolur. Ancak, sinir sistemi iyileşmek için çok zaman alır. Bazı işlevleri tamamen ortadan kalkabilir.

Çok hafif inme vakalarında, dünün anıları veya 10 yıl önce gerçekleşen olaylar kaybolur. Daha ciddi durumlarda, kişi sakat kalabilir.

Ancak inme zamanında tanınırsa, kalıcı zararların önlenmesi için ciddi bir şansınız olabilir.

İskemik inme belirtileri

• Bacak veya kolda, özellikle de vücudun bir tarafında,veya yüzdeki uyuşukluk veya halsizlik

• Karışıklık, konuşma ya da anlamadaki yetersizlik

• Bir veya iki gözle ilgili problemler

• Zorluk yürüyüşü, baş dönmesi, koordinasyon kaybı

• Sebepsiz aniden ortaya çıkan şiddetli baş ağrısı

İki tip felç arasındaki semptomlarda hiçbir fark olmayabilir, ancak her iki şekilde de, tedavide yanlış yaklaşım hastayı öldürebilir. Bu nedenle, doğru bir şekilde teşhis edilmek üzere hemen doktor çağırmak çok önemlidir.

Bir doktora gitmenizi gerektiren diğer belirtiler

• Kusmaya ya da yön duyusunun kaybolmasına neden olan bir baş ağrısı

• Kafanın arkasındaki kasların sıkılığı

• Kusma

• Gözlerin koyulaşması

• Gereksiz yere uzun süre bir noktaya bakmak

Bu işaretler felç veya başka sağlık problemlerine işaret edebilir.

Birisinin iskemik inme geçirdiğinden şüpheleniyorsanız ne yapmalısınız?

• Kişiden gülümsemesini isteyin. Yüzün bir tarafının tuhaf görünüp görünmediğini kontrol edin.

• Kişiden her iki kolu da kaldırmasını isteyin. Kollardan birinin diğeriyle aynı seviyede olup olmadığını kontrol edin.

• Kişiden basit bir cümleyi veya şiiri tekrar etmesini isteyin. Kişinin kelimeleri açıkça ve doğru olarak telaffuz edip etmediğini kontrol edin.

Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, kişiyi derhal bir hastaneye götürmelisiniz. İnmenin olumsuz sonuçlarını azaltmanın tek yolu, kişinin ilk saat içinde yardım almasına yardımcı olmaktır.

Hatta doktorlar bazen inme nedenini hemen tespit edemezler. Akrabalarınızda veya hatta bir yabancıda bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, ambulans çağırın ve gelmeden önce memurun dediği gibi yapın.

Kritik bir durumda hızlı bir şekilde hareket edebileceğinizi düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde düşündüğünüzü bize anlatın!

Felç nasıl fark edilir?

İlgili Haberler

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. TamamDetay